No menu items!
More

  Od kiedy przybywa dnia 2023? Kiedy dzień się wydłuża?

  Nie da się ukryć, że nasze życie podporządkowane jest rytmowi natury. Dotyczy to nie tylko pór roku, ale również długści dnia i nocy. Większość z nas lepiej czuje się kiedy światła słonecznego jest więcej i zastanawiamy się od kiedy przybywa dnia. Sprawdźmy więc, od kiedy dzień staje się dłuższy i jak wygląda różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem. Czy każdego roku wygląda to tak samo? Od kiedy przybywa dnia w 2022 roku? Pora odpowiedzieć na te pytania.

  Najkrótszy dzień już za nami. Zima 2023

  Wiele osób zaczyna zastanawiać się kiedy dnia przybywa wraz z nastaniem nowego roku. Jest to błędne. Musimy bowiem mieć świadomość, że dnia zaczyna przybywać jeszcze w „starym roku”. Ma to miejsce 22 grudnia, podczas przesilenia zimowego. Dzień ten to nie tylko początek astronomicznej zimy. W dniu tym noc jest najdłuższa. Już od chwili przesilenia aktywność słońca zaczyna wzrastać. Stąd też już w styczniu możemy cieszyć się dniem dłuższym o 3 minuty.

  Od kiedy dzień zaczyna się wydłużać?

  Oprócz przesilenia zimowego mamy również przesilenie wiosenne, które przypada na termin rozpoczęcia astronomicznej wiosny czyli dzień 20 marca. Termin ten jednak nie oznacza, że nagle, raptownie zaczyna przybywać dnia. Proces ten dzieje się codziennie od przesilenia zimowego i każdego dnia w Polsce noc staje się krótsza. Początkowo zmiany te wydają się być niezauważalne, jednak z czasem możemy zorientować się, że wiosenny dzień trwał znacznie dłużej niż jeszcze miesiąc temu. Wszystko po to, by doczekać momentu, w którym to nasza półkula oświetlana jest niezwykle długo.

  Przesilenie letnie – o ile dzień jest dłuższy od najkrótszego?

  Jeśli uwielbiasz czas gdy nocy zaczyna ubywać a ty możesz cieszyć się dłuższym dniem i aktywnością kluczową datą jest dla ciebie 21 czerwca, kiedy to dzień jest najdłuższy w roku. Od tego czasu będzie stopniowo coraz krótszy, choć tak jak w przypadku wydłużania się pory słonecznej – nie będzie to na początku wyraźnie odczuwalne. Wiele osób zastanawia się jednak ile trwa wówczas dzień i jak różni się to z porą zimową. Mówiąc najprościej noc trwa wtedy zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Tymczasem podczas przesilenia zimowego, kiedy dzień jest krótszy od nocy trwa ona aż prawie 17 godzin. Różnica jest więc naprawdę spora.

  Kiedy przestaje przybywać dnia a noc staje się dłuższa?

  Czerwiec jest miesiącem, w którym jak wiemy rozpoczyna się astronomiczne lato a przy tym możemy wówczas cieszć się najdłuższym dniem. Niestety, początek astronomicznego lata oznacza jednocześnie codzienny, krótszy czas operowania słońca. Już dzień po 21 czerwca słońce będzie świeciło krócej o ułamki sekundy. Z dnia na dzień czas ten będzie się wydłużać. Oczywiście, nie ma powodów do zmartwień, ponieważ całe lato będziemy rozpieszczani długimi dniami, niemniej jednak pod koniec wakacji zmiana długości dnia jest już wyczuwalna. Póki co jednak cieszmy się tym, że możemy wykorzystać czas, kiedy słońce świeci naprawdę długo.