No menu items!
More

    Ile jest kontynentów na Ziemi? Kontynenty świata – mapa

    Wiele osób sądzi, że jest zaledwie 5 kontynentów na świecie. Dzieje się tak, ponieważ Ameryka Północna i Południowa są uznawane za jeden kontynent, co nie jest prawdą. Według geografii fizycznej wyróżniamy 6 kontynentów, które są otoczone przez morza i oceany. Europa jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych kontynentów. Warto poznać również inne, znajdujące się na kuli ziemskiej. Ruch kontynentów, który odbywał się przed miliardami lat można zobaczyć na wielu wideo. Pozwolą one na wyobrażenie sobie, jak niegdyś wyglądał świat przed pojawieniem się na nim ludzi.

    Jakie kontynenty znajdują się na Ziemi?

    kontynenty świata mapa
    Źródło:https://zpe.gov.pl/a/kontynenty-na-ziemi/D1Bw5HYBX

    Ziemia przed miliardami lat nie przypominała tej, którą znamy dziś z map i globusów. Niegdyś istniał „pierwotny kontynent” zwany Pangeą. Pod wpływem ruchów tektonicznych został on rozbity na wiele innych części, które dziś znamy jako:

    1. Afryka

    kontynenty na świecie Afryka

    Nazywana również starym kontynentem – jej obszar to ponad 30 mln kilometrów kwadratowych. Afryka to drugi co do wielkości kontynent o bardzo różnorodnym klimacie.

    2. Ameryka Północna

    kontynent ameryka północna

    Licząca ponad 24 mln km², wraz z Ameryką Południową nieściśle nazywane są dwoma oddzielnymi kontynentami ze względu na dzielące je różnice. Niektórzy badacze z kolei uważają obie Ameryki za jeden kontynent. Inni z kolei oddzielają oba te kontynenty ze względu na różnice kulturowe i historyczne.

    3. Ameryka Południowa

    mapa kontynentów ameryka południowa

    Ma około 17.8 milionów km². Największym państwem na tym kontynencie jest Brazylia, z kolei drugim jest Kolumbia. Łącznikiem dla obu Ameryk jest Ameryka Środkowa, w którym znajduje się m.in. Jamajka, Dominikana, Panama oraz Honduras. To ciekawe miejsce, nie tylko pod względem historycznym, ale również przyrodniczym. Nazywana jest także przesmykiem panamskim. Najdłuższym łańcuchem górskim na tym kontynencie są Andy.

    4. Antarktyda

    podział kontynentów antarktyda

    Posiada powierzchnię 13 mln km². W tej części świata występuje tzw. wieczna zmarzlina. Oznacza to, że większość tego kontynentu pokryte jest przez lód. Obszary lądu otoczone są przez wodę, a sama Antarktyda nie posiada żadnego państwa. To obecnie teren badawczy dla geologów, którzy sprawdzają na bieżąco grubość pokrywy lodowej. Podobnym, mroźnym miejscem na ziemi, jest Grenlandia, która jednak nie posiada statusu kontynentu.

    5. Europa

    mapa świata kontynent Europa

    Jest nazywana najstarszym kontynentem i posiada powierzchnię 10,5 mln km2. To jeden z tych kontynentów, który nie jest otoczony ze wszystkich stron morzami. Europa i Azja są uznawane za jeden kontynent, a ich najwyższym szczytem jest Mount Everest, znajdujący się w Tybecie. Razem tworzą ląd zwany Eurazja, oddzielony jedynie łańcuchem górskim – Ural. Tu też znajduje się większość ludności całego świata na 55 mln km² (obecnie może na tych terenach zamieszkiwać nawet 743 421 000 osób). Tym samym jest to największy kontynent na kuli ziemskiej.

    6. Australia i Oceania

    najmniejszy kontynent na ziemi Australia

    Są najmniejszym kontynentem, który na zaledwie 7,7 mln km². Do nich zaliczana jest również Nowa Zelandia. Australia była nazywana również największą wyspą. Z całą Oceanią ma powierzchnię 8,5 milionów kilometrów kwadratowych.

    Mamy więc zaledwie 6 kontynentów, a reszta Ziemi zapełniona jest przez morza oraz oceany. Łączna powierzchnia wszystkich kontynentów to około 98 milionów kilometrów kwadratowych.

    Kryteria kontynentu – czym jest kontynent?

    Informacje poniżej warto zapisać według uznania, ponieważ jest to ważna wiedza geograficzna. Za kontynent uznawane są olbrzymie obszary lądu, które otoczone są ze wszystkich stron oceanami lub morzami. Mogą również być połączone z innymi kontynentami, ale jedynie niewielkimi i wąskimi obszarami. Granice między kontynentami to m.in. przesmyki, jak w przypadku dwóch Ameryk lub masywy górskie. Z kolei w geotektonice uznaje się, że kontynent jest lądową częścią bloku kontynentalnego, dlatego obejmuje on również przybrzeżne wyspy. Afryka więc jest kontynentem, ze względu na otaczające ją wody, z kolei Australia i Oceania składa się również w wysp, okalających jeden duży obszar. Azja z kolei nie jest uznawana za osobny kontynent, ponieważ jest połączona Uralem z Europą. Zachodni pas górski Azji graniczy z Rosją i jest uznawany za jeden z najdłuższych łańcuchów górskich na świecie.